Proč jít volit do Europarlamentu:

Tyto volby jsou naprosto zásadní pro budoucnost Evropy a tím i Česka. V posledním volebním období Europarlamentu, které začalo v roce 2014, se událo mnoho zlomových událostí, které silně působí na naše životy jak v EU, tak v Česku. Migrační krize, zvolení Donalda Trumpa, Brexit, vítězství Práva a spravedlnosti v Polsku, vítězství Emmanuela Macrona ve Francii, druhé vítězství Miloš Zemana, vítězství ANO v parlamentních volbách… Evropa i Česko se od roku 2014 hodně změnily.

Lidí, kteří mají obavy o demokracii nebo strach z migrace a teroristů či z klimatická změny, nebo z toho, že mají dluhy nebo hluboko do kapsy přibývá. Strach s toho, jak to všechno dopadne je všeobecný.

Ale dopadne to dobře. Ovšem pokud budeme mít silnou, jednotnou a demokratickou Evropskou unii. Nemůžeme řešit problémy jen na státní a národní úrovni. Vnější vlivy jsou příliš silné. Nepřátelská propaganda a fake news. Pokračující globalizace. Pokračující klimatická změna. Problém migrace ještě nebyl dořešen. Hrozí nebezpečí válek a agresí. Jsme terčem hybridní války. Česko se stále více propadá do závislosti na Rusku a Číně, demokratické instituce jsou erodovány a politiku ovládnul populismus a autoritářství.

S tím se opravdu nemáme šanci sami popasovat. Ale Evropské unie je velká a silná a pokud chce, umí se tomu všemu bránit. Má dostatek zdrojů na boj proti vnějšímu vměšování, pracuje na zmírňování negativních důsledků globalizace, je lídrem v ochraně životního prostředí. Svoji poltickou a ekonomickou silou se dovede postavit diktátorským velmocem a dovede prosadit i právní stát a zákonnost na území svých členů.

EU však stále něco chybí. Chybí je odvaha a vůle se bránit proti vnitřním i vnějším nepřátelům. Větší pružnost, blízkost k občanovi a některé nezbytné instituce, které jsou třeba pro společné zvládání krizí, jako je společná armáda nebo výkonná pohraniční stráž. A chybí ji shoda členských zemí a respekt některých zemí, které si z Unie berou jen to, co se jim hodí.

Aby to mohla Unie napravit, potřebuje k tomu vás.

Potřebuje, abyste zvolili strany a politiky, kteří chtějí posílit Unii a chtějí ji dodat to, co ji chybí. Unie vás potřebuje. Evropa vás potřebuje.

Jděte v květnu volit do evropského parlamentu. Řekněte to, co největšímu množství lidí ve svém okolí a inspirujte je, aby šli volit také.